FORUMUL INSPECTORATULUI ŞCOLAR JUDEŢEAN HUNEDOARA

Forumul permite utilizatorilor să-şi expună ideile, opiniile şi documentele într-un mod organizat. Scopul forumului este să faciliteze comunicarea.
Martie 19th, 2024, 4:09 am


Cine este conectat

Cine este conectat Avem 33 utilizatori conectati recent :: 0 inregistrati, 0 ascunsi si 33 vizitatori (Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi in ultimele 240 minute)
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 5383 in data Ianuarie 17th, 2023, 8:05 pm

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 33 vizitatori

UTC + 1 ora [ DST ]




Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorea
Autor Mesaj
 Titlul mesajului: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 13th, 2022, 4:45 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Septembrie 5th, 2016, 7:52 am
Mesaje: 287
Testul de competenţe lingvistice pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al unei limbi moderne de circulaţie internaţională

Testul se organizează la nivelul unităţii de învăţământ, în data de 15 iunie 2022.

Testul se organizează numai dacă numărul total al elevilor care optează pentru clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi de circulație internațională este mai mare decât numărul de locuri aprobat pentru acest tip de clase.

Art. 7. Elevii care, anterior înscrierii în clasa a V-a, la clasele cu predare în regim intensiv a uneilimbi moderne de circulație internațională, au promovat examene de competență lingvistică într-o limbă de circulație internațională, la un nivel de competență egal sau superior nivelului A1 din CECRL, sunt admiși fără a mai susține proba de competențe lingvistice la limba modernă respectivă, numai dacă numărul total al elevilor care optează pentru acest tip de clase este egal cu numărul de locuri aprobat pentru clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi de circulație internațională. În cazul în care numărul total al elevilor care optează pentru clasele cu predare în regim intensiv a unei limbi de circulație internațională este mai mare decât numărul de locuri aprobat pentru acest tip de clase, toți elevii susțin testul pentru evaluarea nivelului de competență lingvistică.


Structura testului de competență lingvistică pentru admiterea în clasa a V-a cu program intensiv de studiu al unei limbi moderne de circulaţie internaţională vizează competențele şi cunoştinţele acumulate în clasele III-IV şi constă dintr-o probă orală și o probă scrisă.

PROBA ORALĂ
a) Etapa I – lecturarea cu voce tare a unui text în limba modernă. Textul înscris pe biletul de testare trebuie să fie selectat dintr-unul dintre manualele alternative pentru clasele a III-a şi a IV-a.
Lecturarea textului este urmată de formularea de răspunsuri la 2-3 întrebări înscrise pe
biletul de testare, răspunsuri care să dovedească înţelegerea globală şi detaliată a textului.

b) Etapa a II -a – realizarea unui dialog interactiv (elev-elev) pe o temă dată, având unul dintre membrii comisiei drept moderator.

Biletele necesare pentru proba orală vor fi elaborate astfel:

- pentru etapa I – un set de bilete (grupate conform manualelor alternative aprobate de MEN) conţinând fiecare un text de 50-75 cuvinte şi 2-3 întrebări de verificare a înţelegerii globale şi detaliate a textului respectiv. Elevul extrage un bilet din setul de bilete care corespunde manualului studiat la clasă sau, dacă doreşte, din setul care corespunde altui manual.
- pentru etapa a II-a – un set de bilete conţinând subiecte de interacţiune verbală în conformitate cu programa şcolară pentru clasele a III-a şi a IV-a. Elevii (în perechi numite de comisie) extrag un bilet pentru fiecare pereche, pregătesc interacţiunea verbală timp de 3-5 minute şi apoi revin în faţa comisiei pentru a prezenta conversaţia.

PROBA SCRISĂ - timp de lucru - 1 oră

Proba scrisă presupune redactarea unui text de 50–75 cuvinte pe o temă dată și care să demonstreze capacitatea de exprimare în scris și însuşirea principalelor funcţii/acte de limbaj, conform nivelului A1 prevăzut de programele şcolare pentru clasele a III-a şi a IV-a

Procedura specifică este în lucru acum și va fi postată în timp util.
Subiectele sunt, de asemenea, în lucru acum, se realizează la nivelul comisiei județene, urmând să fie transmise în școlile care organizează, la data sustinerii testării.

În atenția doamnelor / domnilor directori din unitățile de învățământ unde exista clasele a III-a și a IV-a

Vă rog să transmiteti, ca raspuns acestui mesaj, titlul manualului, autorii si editura manualelor alternative aprobate de MEN care sunt folosite la clase, in acest moment, la limba engleză, la nivelul scolii.

Termen: marti - 17.05.2022, ora 10.00.

Cu respect,
prof. Cristina OPREAN
Inspector școlar pentru limbi moderne


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 13th, 2022, 10:55 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 8:57 am
Mesaje: 647
Școala Gimnazială ,,Sabin Oprean,,Bucureșci

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a III -a ,autori- Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a IV -a ,autori- Elena Sticlea,Valentina Barabaș, Laura Stanciu, editura Booklet


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 13th, 2022, 11:00 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Februarie 6th, 2007, 11:20 am
Mesaje: 969
.


Fisiere atasate:
Manuale limba engleza.pdf [274.48 KB]
Descarcat de 120 ori

_________________
ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”DR. AUREL VLAD” ORĂȘTIE

Str. Luminii nr.10, ORĂȘTIE, jud. Hunedoara
Tel: +4 (0) 254241166 Fax: +4 (0) 0254243875,
scaurelvlad@yahoo.com
Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 13th, 2022, 12:59 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 9:35 am
Mesaje: 1545
Localitate: Geoagiu
Liceul Tehnologic Agricol "Alexandru Borza," Geoagiu

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ--cls. a III-a, autori Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ- cls. a IV-a, autori Elena Sticlea, Valentina Barabaş, Laura Stanciu, editura Booklet


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 13th, 2022, 6:54 pm 
Neconectati
Membru

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 9:36 am
Mesaje: 614
ORĂȘTIOARA DE SUS

LIMBA ENGLEZĂ, clasa aIII-a, autori- Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet
LIMBA ENGLEZĂ, clasa a IV-a, autori- Elena Sticlea, Valentina Barabaș, Laura Stanciu, editura Booklet


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 8:46 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 7:32 am
Mesaje: 1308
Colegiul Economic "Emanuil Gojdu" Hunedoara

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a III -a, autori- Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet,
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a IV -a, autori- Elena Sticlea,Valentina Barabaș, Laura Stanciu, editura Booklet.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 8:47 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 8:48 am
Mesaje: 912
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a III -a ,autori- Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a IV -a ,autori- Elena Sticlea,Valentina Barabaș, Laura Stanciu, editura Booklet

_________________
ŞCOALA GIMNAZIALĂ "HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN", BRAD
Str. Liceului, Nr. 1
Tel./fax: 0254612673
E-mail: schccbrad@yahoo.com
Website: http://www.scoalahccbrad.ro


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 9:41 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 2nd, 2007, 8:05 am
Mesaje: 934
SCOALA GIMNAZIALA "I.G.DUCA" PETROSANI

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a III -a ,autori- Jenny Dooley, Virginia Evans, editura Uniscan Grup Educational.
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a IV -a ,autori- Elena Sticlea,Valentina Barabaș, Laura Stanciu, editura Booklet.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 10:06 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 9:35 am
Mesaje: 126
COLEGIUL NAŢIONAL "MIHAI EMINESCU" PETROŞANI - ŞC. GIM. "AVRAM STANCA"


LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a III -a ,autori- Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a IV -a ,autori- Elena Sticlea,Valentina Barabaș, Laura Stanciu, editura Booklet


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 12:19 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Martie 31st, 2009, 7:42 am
Mesaje: 798
Scoala Gimnaziala Gurasada

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ--cls. a III-a, autori Elena Sticlea, Cristina Mircea, editura Booklet
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ- cls. a IV-a, autori Elena Sticlea, Valentina Barabaş, Laura Stanciu, editura Booklet


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 12:51 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 28th, 2006, 2:31 pm
Mesaje: 1584
LICEUL TEHNOLOGIC ENERGETIC „DRAGOMIR HURMUZESCU” DEVA

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ--cls. a III-a, autori Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis- Jones, with Oana - cristina Stoica, editura Art Klett
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ- cls. a IV-a, autori Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis- Jones, with Oana - cristina Stoica, editura Art Klett


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 12:55 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 9:31 am
Mesaje: 318
COLEGIUL NAȚIONAL DE INFOMATICĂ ”CARMEN SYLVA” - ȘCOALA GIMNAZILĂ ”CARMEN SYLVA” PETROȘANI

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - clasa a III - a, autori - Carol Read, Mark Ormerod, Cosmina - Elena Moisă, Cristina Durbăcea, editura SC. Grup Editorial Litera SRL.
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - clasa a IV - a, autori- Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis - Jones, Oana - Cristina Stoica, editura SC. Art Klett SRL.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 3:21 pm 
Neconectati
Membru

Inscris: Noiembrie 1st, 2006, 2:52 pm
Mesaje: 700
Școala Gimnazială Nr. 3 Lupeni

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a III-a, autori Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis- Jones, with Oana - Cristina Stoica, editura Art Klett
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ - cls. a IV-a, autori Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis- Jones, with Oana - Cristina Stoica, editura Art Klett

_________________
Școala Gimnazială Nr. 3 Lupeni
Str. Calea Brăii, nr. 22
Telefon/fax:0254/560085


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 16th, 2022, 3:29 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 9:32 am
Mesaje: 743
Școala Gimnazială Nr.7 Petroșani

LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ--cls. a III-a, autori Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis- Jones, with Oana - cristina Stoica, editura Art Klett
LIMBA MODERNĂ ENGLEZĂ- cls. a IV-a, autori Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis- Jones, with Oana - cristina Stoica, editura Art Klett

_________________
"Şcoala este a copiilor. Noi existăm datorită lor!"


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: Precizări - admiterea în clasa a V-a cu program intensiv
MesajScris: Mai 17th, 2022, 6:54 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 28th, 2006, 2:43 pm
Mesaje: 1110
Liceul de Arte ”Sigismund Toduta” Deva:

La clasa a III-a-manual,editura Booklet; autori: Elena Sticlea şi Cristina Mircea.
La clasa a III-a-manual,editura Litera; autori: Carol Read, Mark Ormerod, Cosmina -Elena Moisă, Cristina Durbăcea.
Clasa a III-a, editura Litera, autori: Carol Read, Mark Ormerod, Cosmina-Elena Moisă și Cristina Durbăcea

La clasa a IV-a-manual editura Art Klett; autori: Herbert Puchta, Gunter Gerngross, Peter Lewis-Jones şi Oana-Cristina Stoica
La clasa a IV-a-manual editura Booklet, autori: Elena Sticlea
Clasa a IV-a, editura Booklet, autori: Elena Sticlea, Valentina Barabaș și Laura Stanciu

_________________
http://www.artedeva.ro
LICEUL DE ARTE,, SIGISMUND TODUTĀ” DEVA
Deva , str. Ciprian Porumbescu, nr.1
Deva , str. Avram Iancu nr.21
Telefon / Fax 0354 805 697 – locatia 1
Telefon / Fax 0354 409 957 – locatia 2
office@artedeva.ro


Sus
 Profil E-mail  
 
Afisati mesajele precedente incepand cu:  Sortate dupa  
Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorea

UTC + 1 ora [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 33 vizitatori


Nu poti crea un noi topice in acest forum
Nu poti raspunde topicelor de pe aceast forum
Nu poti modifica mesajele tale din acest forum
Nu poti sterge mesajele tale din acest forum
Nu poti aduce atasamente pe acest forum

Cauta dupa:
Sari la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Varianta in limba romana © 2007 roadiro Grup