FORUMUL INSPECTORATULUI ŞCOLAR JUDEŢEAN HUNEDOARA

Forumul permite utilizatorilor să-şi expună ideile, opiniile şi documentele într-un mod organizat. Scopul forumului este să faciliteze comunicarea.
Aprilie 16th, 2024, 8:57 pm


Cine este conectat

Cine este conectat Avem 39 utilizatori conectati recent :: 0 inregistrati, 0 ascunsi si 39 vizitatori (Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi in ultimele 240 minute)
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 5383 in data Ianuarie 17th, 2023, 8:05 pm

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 39 vizitatori

UTC + 1 ora [ DST ]




Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Titlul mesajului: Concursul ”Călătoria mea multiculturală”
MesajScris: Mai 3rd, 2017, 11:17 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Septembrie 1st, 2016, 10:23 am
Mesaje: 334
Concursul național ”Călătoria mea multiculturală” - ediția a IV-a (inclus în calendarul Concursurilor Naționale Școlare fonanțate de MEN nr. 26398/12.02.2017, poziția 53) are tematica din acest an ”Îmi descopăr talentul - Momente importante din tradția noastră care mi-au/îmi influențează viața!”


Activități principale
pana la 10 mai 2017 -Desfășurarea etapei județene a concursului
10-15 mai 2017 –Evaluarea proiectelor la nivel județean
15-17 mai 2017 – Transmiterea rezultatelor județene la MEN-Direcția Minorități
17-19 mai 2017- consultarea cu partenerii a participanților la nivel național și anunțarea la ISJ a echipelor participante la etapa națională
20-25 mai 2017 Pregătirea etapei naționale și a echipelor participante la etapa națională de către fiecare coordonator
25 - 27 mai 2017- Desfășurarea etapei naționale a concursului

Desfășurarea activităților
La activități vor participa echipe mixte, formate din minim 10 elevi, aparținând atât majorității cât și unei minorități/ mai multor minorități din învățământul primar, gimnazial și liceal. Aceștia vor desfășura activități nonformale/practice, mese rotunde, dezbateri, work-shopuri,ateliere practice.
Prin diverse mijloace și metode echipele își vor face cunoscute meseriile tradiționale, ale minorității/minorităților din care provin și vor transmite un mesaj factorilor responsabili în și în păstrarea patrimoniului cultural al fiecărei minorități.
Activităţile se vor desfășura în limba română şi se vor finaliza la nivel
primar - o poveste despre o meserie tradițională
gimnazial - o scenetă
liceal - cu un interviu/film
și un mesaj bilingv/trilingv (după caz). În cadrul fiecărei unităţi de învăţământ activitatea realizată va fi diseminată la nivel local/județean.
Înscrierea se vor face la inspectoratele județene care vor constitui comisiile de organizare și jurizare la nivel județean.

Unitățile școlare se pot înscrie completând documentul:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Mult succes!
prof. Zsofia Szasz


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
Afisati mesajele precedente incepand cu:  Sortate dupa  
Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 

UTC + 1 ora [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 39 vizitatori


Nu poti crea un noi topice in acest forum
Nu poti raspunde topicelor de pe aceast forum
Nu poti modifica mesajele tale din acest forum
Nu poti sterge mesajele tale din acest forum
Nu poti aduce atasamente pe acest forum

Cauta dupa:
Sari la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Varianta in limba romana © 2007 roadiro Grup