FORUMUL INSPECTORATULUI ŞCOLAR JUDEŢEAN HUNEDOARA

Forumul permite utilizatorilor să-şi expună ideile, opiniile şi documentele într-un mod organizat. Scopul forumului este să faciliteze comunicarea.
Aprilie 16th, 2024, 11:49 am


Cine este conectat

Cine este conectat Avem 40 utilizatori conectati recent :: 0 inregistrati, 0 ascunsi si 40 vizitatori (Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi in ultimele 240 minute)
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 5383 in data Ianuarie 17th, 2023, 8:05 pm

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 40 vizitatori

UTC + 1 ora [ DST ]




Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Titlul mesajului: Concurs Călătoria mea multiculturală ediția 2018
MesajScris: Martie 26th, 2018, 8:30 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Septembrie 1st, 2016, 10:23 am
Mesaje: 334
Stimați Colegi!

Vă transmit mesajul doamnei consilier Elisabeta Ana Naghi cu privire la ediția 2018 al Concursului Călătoria mea multiculturală.

Bună ziua tuturor!

Pentru că ne apropiem cu pași repezi de ediția a V-a a concursului nostru, vă invităm să vă înscrieți, să participați și să finalizați etapa județeană până în data de 20. 04.2014 pentru a avea timp suficient de a face pregătirile pentru etapa națională care va avea loc la Satu-Mare in perioada 10-13 mai 2018!

Tema acestui an a fost anunțată în corelare cu Anul european 2018

Patrimoniul cultural din comunitatea mea!

În scopul aprecierii valorilor și utilizarea patrimoniului cultural local/regional/național/european ca resursă comună și creșterea conștientizării valorilor și istoriei noastre comune, respectiv întărirea sentimentului de apartenență la spațiul comun european.

Patrimoniul cultural îmbracă numeroase forme:

tangibile – clădiri, monumente, obiecte, articole vestimentare, opere de artă, cărți, mașini, orașe istorice, situri arheologice;
intangibile – practicile, reprezentările, expresiile, cunoștințele, aptitudinile - împreună cu instrumentele, obiectele și spațiile culturale aferente - pe care oamenii le prețuiesc. Printre acestea se numără dialectele și tradițiile orale, arta spectacolului, practicile sociale și meșteșugurile tradiționale;
naturale – peisajele, flora și fauna;
digitale – resursele create în formă digitală (de exemplu arta digitală sau filmele de animație) sau care au fost digitalizate pentru a putea fi păstrate (texte, imagini, materiale video, înregistrări etc.).
Alegeți forma care vă este ceea mai familiară de prezentare a patrimoniului cultural al comunității voastre, în echipe, ca de obicei, pe cele 3 nivele: primar, gimnazial și liceal

Vă dorim succes!

1. Înscrierile se vor face online la adresa

https://goo.gl/7qFpLu

și la inspectorul pentru minorități desemnat din județul dvs !

2. LA NIVEL JUDEȚEAN SE VA STABILI MODALITATEA DE DESFĂȘURARE A ETAPEI JUDEȚENE ASTFEL ÎNCÂT PÂNA LA 20 APRILIE SĂ SE POATĂ ÎNCHEIA SI TRANSMITE PARTICIPANȚII LA ETAPA NAȚIONALĂ!

Regulamentul, fisele de evaluare raman aceleasi ca si in anii precedenti!
Va multumesc!


Selecția pentru etapa națională se va face în data de 17.04.2018, ora 14.00. Înscrierile și materialele (prezentări, filme, etc.) se vor trimite la adresa infominhd@gmail.com până la data de 16.04.2018, ora 12.00. Punctajul minim pentru calificarea la etapa națională este de 85 puncte.

Vă doresc mult succes!

Cu deosebită considerație,
prof. Zsofia Szasz


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
Afisati mesajele precedente incepand cu:  Sortate dupa  
Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 

UTC + 1 ora [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 40 vizitatori


Nu poti crea un noi topice in acest forum
Nu poti raspunde topicelor de pe aceast forum
Nu poti modifica mesajele tale din acest forum
Nu poti sterge mesajele tale din acest forum
Nu poti aduce atasamente pe acest forum

Cauta dupa:
Sari la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Varianta in limba romana © 2007 roadiro Grup