FORUMUL INSPECTORATULUI ŞCOLAR JUDEŢEAN HUNEDOARA

Forumul permite utilizatorilor să-şi expună ideile, opiniile şi documentele într-un mod organizat. Scopul forumului este să faciliteze comunicarea.
Martie 19th, 2024, 6:03 am


Cine este conectat

Cine este conectat Avem 59 utilizatori conectati recent :: 0 inregistrati, 0 ascunsi si 59 vizitatori (Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi in ultimele 240 minute)
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 5383 in data Ianuarie 17th, 2023, 8:05 pm

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 59 vizitatori

UTC + 1 ora [ DST ]




Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Titlul mesajului: ORDIN nr. 3.511 din 19 martie 2021
MesajScris: Aprilie 9th, 2021, 6:48 pm 
Neconectati
Membru

Inscris: Iunie 23rd, 2015, 10:21 am
Mesaje: 1673
Localitate: Deva
Prevederi noi privind protecția, educarea şi îngrijirea minorilor

În Monitorul oficial nr. 367 din 9 aprilie 2021 a fost publicată de Ministerul Educaţiei Metodologia din 19 martie 2021 pentru aplicarea mecanismului de alertă privind interzicerea de către instanţele judecătoreşti a dreptului unui cadru didactic de a desfăşura activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor.
Metodologia a fost aprobată prin ORDINUL nr. 3.511 din 19 martie 2021 și a intrat în vigoare la data publicării.

Dispoziţii generale

Metodologia reglementează modalitatea de aplicare a mecanismului de alertă privind interzicerea de către instanţele judecătoreşti naţionale a dreptului unui cadru didactic de a desfăşura, pe teritoriul României, chiar şi cu caracter temporar, în unităţi de învăţământ din reţeaua şcolară naţională, activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor, denumit în continuare modul de alertă pentru educaţia minorilor.
Utilizarea modulului de alertă pentru educaţia minorilor se realizează în scopul colaborării eficiente cu autorităţile competente din statele membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European prin schimbul şi prelucrarea de informaţii, prin transmiterea de alerte referitor la interzicerea de către instanţele judecătoreşti naţionale a dreptului unui cadru didactic de a desfăşura, pe teritoriul României, chiar şi cu caracter temporar, în unităţi de învăţământ din reţeaua şcolară naţională, activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor.

Stabilirea responsabilităţilor

Ministrul educației desemnează Direcţia generală învăţământ preuniversitar cu rol de coordonator la nivel naţional al modulului de alertă pentru educaţia minorilor.

Coordonatorul la nivel naţional al modulului de alertă pentru educaţia minorilor verifică existenţa în alertă a informaţiilor menţionate la alin. (2) din Metodologie şi aprobă sau respinge transmiterea acesteia către statele membre.

ORDINUL nr. 3.511 din 19 martie 2021 este dus la îndeplinire și este obligatoriu pentru:
• Direcţia generală învăţământ preuniversitar
• inspectoratele şcolare
• Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti,
• unităţile de învăţământ preuniversitar,
• Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor

Autorităţi competente în aplicarea mecanismului de alertă

Se desemnează inspectoratele şcolare judeţene/Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti ca autorităţi competente în aplicarea mecanismului de alertă privind interzicerea de către instanţele judecătoreşti naţionale a dreptului unui cadru didactic de a desfăşura, pe teritoriul României, chiar şi cu caracter temporar, în unităţi de învăţământ din reţeaua şcolară naţională, activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor, denumite în continuare autorităţi competente.

Autoritatea competentă, în scopul gestionării modulului de alertă pentru educaţia minorilor, utilizează Sistemul de informare al pieţei interne - IMI.

Autorităţile competente au obligaţia de a informa în scris persoanele vizate cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal în Sistemul de informare al pieţei interne - IMI şi la drepturile acestora: dreptul de acces la datele care le privesc, dreptul de a solicita ca datele inexacte să fie corectate, iar cele prelucrate ilegal să fie şterse.

Utilizatori ai Sistemului de informare al pieţei interne - IMI

În scopul gestionării modulului de alertă pentru educaţia minorilor, la nivelul fiecărei autorităţi competente se desemnează un număr de utilizatori ai Sistemului de informare al pieţei interne - IMI, cuprins între minimum două şi maximum cinci persoane.

Una dintre persoanele desemnate de către fiecare autoritate competentă să utilizeze Sistemul de informare al pieţei interne - IMI în scopul gestionării modulului de alertă pentru educaţia minorilor este o persoană cu atribuţii de secretariat.

Autorităţile competente şi utilizatorii Sistemului de informare al pieţei interne - IMI desemnaţi de acestea iau măsuri tehnice şi organizatorice de protecţie adecvate pentru protejarea datelor cu caracter personal împotriva distrugerii accidentale sau ilegale, pierderii accidentale, modificării, dezvăluirii sau accesului neautorizat, precum şi împotriva oricărei alte forme de prelucrare ilegală.

Atribuţiile de utilizare a Sistemului de informare al pieţei interne - IMI în scopul gestionării modulului de alertă pentru educaţia minorilor se stabilesc prin fişa postului.

Transmiterea informaţiilor prin alerta IMI

Autorităţile competente transmit coordonatorului la nivel naţional al modulului de alertă pentru educaţia minorilor, în cel mult 30 de zile de la data aprobării prezentei metodologii, datele de identificare şi contact ale utilizatorilor desemnaţi să utilizeze Sistemul de informare al pieţei interne - IMI în scopul gestionării modulului de alertă pentru educaţia minorilor.

Orice modificare a datelor de identificare şi/sau de contact ale utilizatorilor desemnaţi se transmite coordonatorului la nivel naţional al modulului de alertă pentru educaţia minorilor în cel mult 30 de zile de la data aplicării modificărilor.

Obligațiile unităţilor de învăţământ preuniversitar

Unităţile de învăţământ preuniversitar cuprinse în reţeaua şcolară naţională au obligaţia:

a) să anunţe inspectoratul şcolar din judeţul/municipiul Bucureşti în care funcţionează despre hotărârea judecătorească definitivă prin care unui cadru didactic i s-a interzis de către instanţele judecătoreşti naţionale dreptul de a desfăşura, chiar şi cu caracter temporar, în unităţi de învăţământ din reţeaua şcolară naţională, activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor, în termen de o zi de la data primirii hotărârii judecătoreşti;

b) să pună la dispoziţia autorităţii competente, în condiţii de siguranţă şi cu păstrarea confidenţialităţii, toate informaţiile necesare transmiterii alertei, conform prevederilor art. 9 alin. (2) din Metodologie .

Utilizatorii Sistemului de informare al pieţei interne - IMI

Utilizatorii Sistemului de informare al pieţei interne - IMI acţionează numai la instrucţiunile autorităţii competente şi sunt obligaţi să păstreze confidenţialitatea datelor cu caracter personal pe care le prelucrează.
Utilizatorii Sistemului de informare al pieţei interne - IMI lansează alerta IMI în cel mult două zile lucrătoare de la data înregistrării la inspectoratul şcolar a informării transmise de către unitatea de învăţământ cu privire la hotărârea judecătorească definitivă prin care unui cadru didactic i s-a interzis de către instanţele judecătoreşti naţionale să desfăşoare, pe teritoriul României, chiar şi cu caracter temporar, în unităţi de învăţământ din reţeaua şcolară naţională, activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor.

Alerta IMI

Prin alerta IMI se transmit:
a)numele şi prenumele, iniţiala/iniţialele cadrului didactic căruia i s-a interzis de către instanţele judecătoreşti naţionale să desfăşoare, pe teritoriul României, chiar şi cu caracter temporar, în unităţi de învăţământ din reţeaua şcolară naţională, activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor;
b)informaţii cu privire la instanţa naţională care a pronunţat hotărârea privind interdicţia;
c)motivul interdicţiei;
d)perioada de aplicare a interdicţiei.
Utilizatorii Sistemului de informare al pieţei interne - IMI şterg alerta transmisă, în termen de maximum 7 zile de la data primirii înştiinţării cu privire la existenţa unei hotărâri judecătoreşti referitoare la încetarea interdicţiei sau restricţiei menţionate la art. 9 alin. (1).

Dispoziţii finale

Prelucrarea datelor cu caracter personal de către utilizatorii Sistemului de informare al pieţei interne - IMI, în scopul schimbului de informaţii menţionate la alin. (1), (2) şi (3), se realizează în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 2016/679 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date şi cu Directiva 2002/58/CE (Directiva asupra confidenţialităţii şi comunicaţiilor electronice).

Cadrele didactice au dreptul de a se adresa instanţelor judecătoreşti competente pentru orice prejudiciu cauzat prin alerte false transmise altor state membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European.

Instruirea utilizatorilor Sistemului de informare al pieţei interne - IMI se desfăşoară permanent de către coordonatorul IMI de arie legislativă pentru domeniul „recunoaşterea calificărilor profesionale“ - Ministerul Educaţiei - Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor.

Pentru a completa cadrul legal, consultați:

– Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare;
– Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală, cu modificările şi completările ulterioare;
– Legea nr. 200/2004 privind recunoaşterea diplomelor şi calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările şi completările ulterioare;
– Legea nr. 272 /2004, Republicată, privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului cu modificările şi completările ulterioare;
– Hotărârea Guvernului nr. 931/2010 privind desemnarea coordonatorilor sistemului de informare al pieţei interne - IMI şi pentru aprobarea normelor şi procedurilor de cooperare administrativă prin intermediul IMI;
– Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 49/2009 privind libertatea de stabilire a prestatorilor de servicii şi libertatea de a furniza servicii în România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 68/2010, cu modificările ulterioare;
– Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 212/2020 privind stabilirea unor măsuri la nivelul administraţiei publice centrale şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative;
– Regulamentul (UE) nr. 1.024/2012 („Regulamentul IMI“) privind cooperarea administrativă prin intermediul Sistemului de informare al pieţei interne şi de abrogare a Deciziei 2008/49/CE a Comisiei.
-ORDIN nr. 3.511 din 19 martie 2021 privind aprobarea Metodologiei pentru aplicarea mecanismului de alertă privind interzicerea de către
instanţele judecătoreşti a dreptului unui cadru didactic de a desfăşura activităţi legate de educarea şi îngrijirea minorilor
EMITENT MINISTERUL EDUCAŢIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 367 din 9 aprilie 2021
Data intrării în vigoare 09-04-2021


Fisiere atasate:
ORDIN nr. 3.511 din 19 martie 2021.pdf [85.66 KB]
Descarcat de 185 ori

_________________
Cu stimă,

Consilier juridic Ion NISTOR
E-mail: juridic@isj.hd.edu.ro;
Tel.: 0733996837
Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
Afisati mesajele precedente incepand cu:  Sortate dupa  
Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 

UTC + 1 ora [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 59 vizitatori


Nu poti crea un noi topice in acest forum
Nu poti raspunde topicelor de pe aceast forum
Nu poti modifica mesajele tale din acest forum
Nu poti sterge mesajele tale din acest forum
Nu poti aduce atasamente pe acest forum

Cauta dupa:
Sari la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Varianta in limba romana © 2007 roadiro Grup