FORUMUL INSPECTORATULUI ŞCOLAR JUDEŢEAN HUNEDOARA

Forumul permite utilizatorilor să-şi expună ideile, opiniile şi documentele într-un mod organizat. Scopul forumului este să faciliteze comunicarea.
Aprilie 27th, 2024, 10:30 pm


Cine este conectat

Cine este conectat Avem 288 utilizatori conectati recent :: 0 inregistrati, 0 ascunsi si 288 vizitatori (Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi in ultimele 240 minute)
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 5383 in data Ianuarie 17th, 2023, 8:05 pm

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 288 vizitatori

UTC + 1 ora [ DST ]




Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Titlul mesajului: concursuri UNIFERO
MesajScris: Martie 14th, 2022, 4:13 pm 
Neconectati
Membru

Inscris: Iulie 7th, 2020, 12:22 pm
Mesaje: 298
Începând din acest an, Ministerul Educației susține Concursul de creație literară și Concursul de artă plastică organizate de Uniunea Internațională a Femeilor din România (UNIFERO). Inițiate în anul 2008, cele două concursuri au secțiuni pentru copii și pentru adulți și au adunat de-a lungul anilor participanți din numeroase județe ale țării și români din peste 30 de țări. Concursurile sunt deschise românilor de pretutindeni și au ca scop cultivarea spiritului și culturii românești.
Vă prezentăm mai jos informații relevante despre cele două concursuri, cu rugămintea de a le disemina în unitățile de învățământ din județul dvs./Municipiul București:
I. Concursul de artă plastică – elevii vor trimite un desen/afiș/colaj/o copertă de carte realizat/ă pe o foaie A4, tehnică la alegere. Temele sunt pe secțiuni, după cum urmează:
1. Clasele III – VI:
• Culorile anotimpurilor - afiș sau colaj;
• Lumea văzută de la nivelul unei furnici - desen.
2. Clasele VII – VIII:
• Monumente din România sau din lume - desen sau afiș;
• Măsurarea timpului în istoria omenirii – Ceasuri în lume - de la ceasul bunicului la cele de astăzi – afiș sau colaj.
3. Clasele IX – XIII
• Împotriva Traficului Uman – afiș
• Moda anilor 1930 -1970 – femei și bărbați (inclusiv accesorii) - colaj/afiș;
• Copertă de caret pentru copii (inclusiv titlu);
• Portretul unui personaj feminin din basmele/legendele românești sau ale lumii – desen;
• Jocurile copilăriei/adolescenței părinților mei – desen comparativ/afiș
Va fi desemnat un cadru didactic coordonator pe unitate de învățământ, care va trimite toate lucrările într-un singur plic, însoțite de un tabel explicativ, la adresa Str. Radu Boiangiu 27, sector 1, București, doamna Cazan Anca, până la data de 1 iunie 2022, precizând pe plic „Pentru Concursul de artă plastică UNIFERO”.

II. Concursul de creație literară – elevii vor trimite o lucrare de 1,5 – 2 pagini (caractere Arial, mărime literă 12, distanță între rânduri 1,5). Temele sunt pe secțiuni, după cum urmează:
4. Clasele III – V:
• Casa visurilor mele (poate fi casa din copac/cosmos, lângă stele/la mare);


• Amintiri de sărbători „O zi memorabilă din viața mea”;
• Vara la fermă sau în parcul de acasă – descriere;
• Întâmplare din viața mea cu un animal de companie sau despre o pasăre/un animal.
5. Clasele VI – VIII:
• Jurnal despre copilăria mea - exercițiu de imaginație;
• Invitație pentru vizitarea României;
• Viața unui copil / tânăr din România sau din altă țară – exercițiu de imaginație;
• O carte importantă/atractivă pentru mine.
6. Clasele IX – XIII
• Scrisoare eseu adresată societății românești, profesorilor de astăzi. Importanța dar și dezavantajele educației virtuale;
• „Prin ce susțin sau subminează educația televiziunea și internetul?” – articol/sondaj;
• „Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie!” Viitorul pe care mi-l doresc – interviu/eseu;
• „România de peste hotare” – eseu.
Va fi desemnat un cadru didactic coordonator pe unitate de învățământ, care va trimite toate lucrările ca atașament la un singur mesaj pe e-mail, însoțite de un tabel explicativ, la uniferoconcursuri@gmail.com si la worldprofm14@gmail.com, până la data de 1 iunie 2022.

Anunțarea câștigătorilor concursurilor se va face pe 10 iulie pe http://www.unifero.net .
Festivitatea decernării diplomelor si premiilor se va desfășura în deschiderea lucrărilor celei de a XV-a Conferințe Internaționale UNIFERO, la Iași., pe data de 22 iulie 2022, începând cu ora 13.
Vor fi oferite trei diplome și premii (I, II, și III) și trei mențiuni la fiecare categorie.
Elevii participanți și profesorii îndrumători vor primi Certificate de Participare.

Informații suplimentare se găsesc pe https://unifero.net/concursuri/ și la adresa de e-mail worldprofm14@gmail.com.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
Afisati mesajele precedente incepand cu:  Sortate dupa  
Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 1 mesaj ] 

UTC + 1 ora [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 288 vizitatori


Nu poti crea un noi topice in acest forum
Nu poti raspunde topicelor de pe aceast forum
Nu poti modifica mesajele tale din acest forum
Nu poti sterge mesajele tale din acest forum
Nu poti aduce atasamente pe acest forum

Cauta dupa:
Sari la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Varianta in limba romana © 2007 roadiro Grup