FORUMUL INSPECTORATULUI ŞCOLAR JUDEŢEAN HUNEDOARA

Forumul permite utilizatorilor să-şi expună ideile, opiniile şi documentele într-un mod organizat. Scopul forumului este să faciliteze comunicarea.
Martie 19th, 2024, 6:24 am


Cine este conectat

Cine este conectat Avem 72 utilizatori conectati recent :: 0 inregistrati, 0 ascunsi si 72 vizitatori (Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi in ultimele 240 minute)
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 5383 in data Ianuarie 17th, 2023, 8:05 pm

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 72 vizitatori

UTC + 1 ora [ DST ]




Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Titlul mesajului: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Septembrie 15th, 2020, 9:14 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Noiembrie 14th, 2006, 7:56 am
Mesaje: 1467
CĂTRE
TOATE UNITĂȚILE CU ÎNVĂȚĂMÂNT PROFESIONAL ȘI TEHNIC
În atenţia Doamnei/ Domnului director
și a Responsabilului ariei curriculară ”Tehnologii” 2020

La inițiativa Comisiei Europene, începând cu anul 2016, se organizează anual Săptămâna Europeană a Meseriilor (European Vocational Skills Week), dedicată promovării învățământului profesional și tehnic și diseminării bunelor practici în formarea competențelor.
În acest an va avea loc a V-a ediție, în perioada 9-13 noiembrie 2020. Cu această ocazie, instituțiile de învățământ profesional și tehnic, companiile partenere ale acestora, asociațiile și organizațiile locale/regionale din domeniu din toate țările europene sunt invitate să organizeze în perioada 9-13 noiembrie 2020, evenimente legate de tematică și să le înregistreze pe platforma europeană dedicată, accesând link-ul:https://ec.europa.eu/social/vocational-skills-week/events-and-activities_en
Organizarea și promovarea de evenimente specifice în contextul Săptămânii Europene a Meseriilor este o oportunitate pentru schimb de bune practici și pentru a face cunoscute realizările cadrelor didactice, tutorilor de practică, elevilor din unitățile de învățământ profesional și tehnic și din companiile partenere pentru instruirea practică.
Vă încurajăm să organizați, prin respectarea condițiilor impuse de pandemia COVID 19, acțiuni specifice Săptămânii Europene a Meseriilor (European Vocational Skills Week), evenimente dedicate promovării învățământului profesional și tehnic/formării de competențe necesare pieței muncii și care promovează povești de succes ale unor absolvenți de IPT.
În acest sens, ne veți comunica, până la data de 23.10.2020, programul acțiunilor /locația/partenerii implicați. Ne dorim ca toate exemplele de bune practici să fie încărcate pe platforma europeană dedicată acestui eveniment, astfel încât județul Hunedoara să fie unul dintre județele reper în promovarea ÎPT și a ”Poveștilor de succes ale unor absolvenți ÎPT” la nivel național.
Pentru mai multe informații, vă transmitem adresa MEC-CNDIPT nr. VET 1995/07.09.2020.

Inspector școlar,
Cioară Dana Luiza


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 1st, 2020, 8:03 am 
Neconectati
Membru

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 9:39 am
Mesaje: 1277
Liceul Tehologic de Transport Feroviar "ANGHEL SALIGNY " Simeria, propune următoarele activităţi în cadrul Săptămânii Meseriilor:
10.11.2020 - Vizita virtuală în atelierele şi laboratoarele tehnologice;
12.11.2020- Prezentarea virtuală a ofertei educaţionale a liceului pentru anul şcolar 2020-2021
Parteneri: REVA SA
Locaţia : liceul "A.Saligny"- platforma online
Populaţia ţintă: elevii claselor a VIII-a.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 20th, 2020, 2:31 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 9:16 am
Mesaje: 1306
Colegiul Economic ,,Hermes” Petroșani

Colegiul Economic ,,Hermes” Petroșani, propune următoarele activități în cadrul Săptămânii Europene a Meseriilor:
9 noiembrie 2020- postarea pe site-ul colegiului și pe pagina de facebook a prezentării power-point-prezentare de promovare a învățământului profesional;
10 noiembrie 2020- postarea filmelor de promovare a învățământului profesional pe calificări; parteneri: SC Anelle management SRL, SC JOLLY SELECT SRL (Bella Italia), SC COFETĂRIA AMS & CC SRL, SC DRAGALINA DOLCE SRL, SC CASA DE VIS SRL, SC FLOARE DE COLȚ SRL, SC CLUB 90 SRL.
11 noiembrie 2020 - Lecție demonstrativă: Aluatul opărit, calificarea: cofetar-patiser, profesor instruire practică: Boroș Larisa.
- transmiterea către școlile gimnaziale a materialelor de promovare;
12 noiembrie 2020- turul virtual al Colegiului Economic ,,Hermes” Petroșani;
13.11.2020- Încărcarea materialelor pe platforma https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_en
Locația : Colegiul Economic ,,Hermes” Petroșani - platforma online
Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a.


Ultima oara modificat de lecohermespet pe Noiembrie 5th, 2020, 5:51 pm, modificat de 1 data in total.

Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 20th, 2020, 7:10 pm 
Neconectati
Membru

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 9:17 am
Mesaje: 1471
Liceul Tehnologic ”Dimitrie Leonida” Petroșani

Liceul Tehnologic ”Dimitrie Leonida” Petroșani, propune pentru ”Săptămâna Europeană a Meseriilor” următoarele activități:
9 noiembrie- vizită virtuală a liceului, laboratoarelor și atelierelor școlii;
10 noiembrie 2020- realizarea unei expoziții virtuale cu produse realizate de elevii liceului în cadrul orelor de instruire practică;
11-12 noiembrie-transmiterea către școlile generale a materialelor de promovare a calificărilor obținute în urma absolvirii învățământului profesional și dual de la Liceul Tehnologi ”Dimitrie Leonida”, precum și o scurtă prezentare a companiilor partenere pentru instruire practică;
13 noiembrie- întălnire virtuală cu reprezentanți ai mass-media locale în vederea promovării acțiunilor desfășurate pe parcursul acestei săptămâni, precum și promovarea calificărilor pe care liceul nostru le propune pentru anul școlar viitor.
Parteneri: SC Apa Serv Valea Jiului SA, SC Socom Unirea, SC Dacrimar Tinatex SRL Petroșani, SC BKD Electronic SA Petroșani, SC Nina Prest Com Impex SRL Petroșani, SC Lascăr Service Company Petroșani
Grup țintă: elevii claselor a VIII-a


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 21st, 2020, 11:34 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 8:35 am
Mesaje: 1453
Liceul Tehnologic ,,Mihai Viteazu” Vulcan

Liceul Tehnologic ,,Mihai Viteazu” Vulcan, propune următoarele activități în cadrul Săptămânii Europene a Meseriilor:
9 noiembrie 2020- postarea pe site-ul colegiului și pe pagina de facebook a prezentării power-point-prezentare de promovare a învățământului profesional;
10 noiembrie 2020- postarea filmelor de promovare a învățământului profesional pe calificări; parteneri: SC Force Prod Serv SRL Vulcan; SC Jiul Comaliment SRL Petroșani; ON7&DI Autocom SRL Lupeni; SC Socom Unirea SRL Petroșani, SC ICOO Textile66 SRL Vulcan, SC Electromax SRL Petroșani; SC Diacom PrestCom SRL Lupeni, SC Electroutil Aliser SRL Aninoasa
11 noiembrie 2020 - transmiterea către școlile gimnaziale a materialelor de promovare;
12 noiembrie 2020- turul virtual al Liceul Tehnologic ,,Mihai Viteazu” Vulcan;
13.11.2020- Încărcarea materialelor pe platforma http://www.mihaiviteazuvulcan.ro/invata ... ofesional/

Locația : Liceul Tehnologic ,,Mihai Viteazu” Vulcan
Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 8:58 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Mai 14th, 2007, 2:04 pm
Mesaje: 877
Liceul Teoretic Ghelari

Liceul Teoretic Ghelari, propune următoarele activități în cadrul Săptămânii Europene a Meseriilor:
9 noiembrie 2020- postarea pe pagina de facebook a prezentării power-point-prezentare de promovare a învățământului profesional;
10 noiembrie 2020- postarea filmelor de promovare a învățământului profesional conform calificării; parteneri: SC T&O PRODCOM SRL ; ASOCIAȚIA NON PROFIT L&C CONSULTING SRL
11 noiembrie 2020 - transmiterea către școlile gimnaziale a materialelor de promovare;
12 noiembrie 2020- turul virtual al Liceul Teoretic Ghelari;
13.11.2020- Încărcarea materialelor pe platforma europeană dedicată, accesând link-ul:https://ec.europa.eu/social/vocational-skills-week/events-and-activities_en

Locația : Liceul Teoretic Ghelari
Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 12:40 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 1st, 2006, 2:54 pm
Mesaje: 1247
Liceul Tehnologic ,,Retezat” Uricani propune următoarele activități în cadrul Săptămânii Europene a Meseriilor:
9 noiembrie 2020 - postarea pe pagina de Facebook a pliantului și a prezentării Power-Point - promovarea învățământului profesional ;
10 noiembrie 2020 - postarea pe pagina de Facebook a filmelor cu prezentarea partenerilor pentru învățământul profesional: SC “Cris Miron Company” SRL, SC “Servcom Amicii” SRL, SC “Pryani” SRL;
11 noiembrie 2020 - transmiterea către școlile gimnaziale a materialelor de promovare;
12 noiembrie 2020 - turul virtual al Liceul Tehnologic ,,Retezat” Uricani;
13 noiembrie 2020 – încărcarea pe platforma europeană https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_en a poveștii de succes din cadrul unității noastre de învățământ.
Locația: Liceul Tehnologic ,,Retezat” Uricani - platforma online
Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a.

_________________
Liceul Tehnologic "Retezat"
Uricani, Str. Republicii nr. 16
tel/fax: 0254511109 ; retezaturicani18@gmail.com
website: http://www.liceulretezat.ro


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 1:10 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 9:38 am
Mesaje: 796
Centrul de Pedagogie Curativă Simeria propune următoarele activități în cadrul Săptămânii Europene a Meseriilor:

10 noiembrie 2020 - postarea pe site-ul centrului a ofertei educaţionale de învățământ profesional, pentru acest an școlar și pentru anul şcolar 2021-2022;
11 noiembrie 2020 - transmiterea către școlile gimnaziale care au copii cu CES în clasa a VIII-a, la C.S.E.I. ,,Rudolf Steiner” Hunedoara și la C.J.R.A.E. Hunedoara a ofertei educaţionale de învățământ profesional pentru anul şcolar 2021-2022;
12 noiembrie 2020- turul virtual al atelierelor de la Centrul de Pedagogie Curativă Simeria.

Locația : pagina web a Centrului de Pedagogie Curativă Simeria http://www.cpcsimeria.ro
Parteneri: Wood`s D&R S.R.L. Simeria; A.V.S. Prodtextil S.R.L. Deva.
Beneficiari direcți: elevii cu C.E.S. din clasele a VIII-a, respectiv a X-a gimnazial (cu DMS).


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 1:52 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 28th, 2006, 2:33 pm
Mesaje: 1409
Programul activităților pentru Săptămâna Europeană a Meseriilor propus la nivelul Liceului Tehnologic ”Transilvania” Deva:
10 noiembrie 2020 - Postarea pe site-ul liceului a prezentării Power Point de promovare a învățământului profesional/dual și tehnic pentru anul școlar 2021-2022.
11 noiembrie 2020 - Transmiterea către școlile generale din județ a materialului de promovare.
12 noiembrie 2020 - Webinar ”Exemple de bună practică în dobândirea competențelor profesionale prin proiectele Erasmus+. Parteneri: Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Simeria, Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazu” Vulcan, Colegiul Tehnic ”Henri Coandă” Timișoara și Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara.
13 noiembrie 2020 - Încărcarea materialelor pe platforma https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_en.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 2:53 pm 
Neconectati
Membru

Inscris: Februarie 14th, 2007, 10:39 am
Mesaje: 629
Localitate: Hunedoara
Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” Hunedoara

Liceul Tehnologic „Constantin Bursan” Hunedoara, propune următoarele activități în cadrul „Săptămânii Europene a Meseriilor” :

9-11 noiembrie 2020 (dar și după „Săptamâna Europeană a Meseriilor”) - postarea pe site-ul liceului și pe pagina de facebook a materialelor de promovare a învățământului dual și profesional pe calificări, în parteneriat cu următorii agenți economici: SC DAR Draexlmaier Automotive SRL Hunedoara, SC Assa Abloy Entrance System Production Romania SRL, SC Recom Sid SA, SC Macon SA, SC Logicom Consulting SRL Hunedoara, Societatea Cooperativă Igiena.

12- noiembrie 2020 – transmiterea on-line către școlile gimnaziale a materialelor de promovare;

13- noiembrie 2020 ¬- încărcarea materialelor pe platforma https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_en

Grup țintă: elevii claselor a VIII din județ.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 3:05 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 8:51 am
Mesaje: 1612
Localitate: Crişcior
Liceul Tehnologic ”Crișan” Crișcior

Programul pentru ”Săptămâna Europeană a Meseriilor”, propus de Liceul Tehnologic ”Crișan” Crișcior:
- 9 Noiembrie 2020 - Postare pe site-ul liceului a ofertei educaționale pentru anul școlar 2020-2021;
- 11 Noiembrie 2020- transmitere către școlile gimnaziale din zona Brad a ofertei de școlarizare și a materialelor de promovare pentru anul școlar 202-2021;
- 11 Noiembrie 2020- diseminare pe site-ul liceului
- 12 Noiembrie 2020 – turul virtual al Liceului Tehnologic ”Crișan” Crișcior;
- 13 Noiembrie 2020 - Încărcarea materialelor pe platforma https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_en.

_________________
LICEUL TEHNOLOGIC "CRIȘAN" CRIŞCIOR
Adresă: str. Bunei, nr. 2, Crișcior, Hunedoara, 337200
Secretariat: tel./fax: 0254 617 004
Contabilitate: tel./fax: 0254 616 537
email: ltcriscior@yahoo.com; office@liceultehnologiccrisan.ro
web:https://www.liceultehnologiccrisan.ro/


Ultima oara modificat de LTCC pe Noiembrie 11th, 2020, 5:51 pm, modificat de 2 ori in total.

Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 22nd, 2020, 4:44 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Noiembrie 7th, 2006, 7:59 am
Mesaje: 1446
Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuși” Petrila, propune următoarele activități în cadrul „Săptămânii Europene a Meseriilor” :

10 noiembrie 2020 - postarea pe site-ul colegiului a prezentării Power Point de promovare a învățământului profesional/dual și tehnic, pentru anul școlar 2021-2022
11 noiembrie 2020- postarea pe site-ul colegiului a prezentării Power Point cu activitățile desfășurate de elevi la agenții economici:SC Simausrom Comserv Impex SRL Petrila, SC Ocolul Silvic Carpatina SRL Petrila, SC Apa Serv Valea Jiului SA.
12 noiembrie 2020 – transmiterea on-line către școlile gimnaziale a materialelor de promovare;
13 noiembrie 2020 - încărcarea materialelor pe platforma https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_e
Locația: Colegiul Tehnic Constantin Brâncuși Petrila
Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 23rd, 2020, 8:19 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 28th, 2006, 2:36 pm
Mesaje: 1437
Localitate: Deva
LICEUL TEHNOLOGIC „GRIGORE MOISIL” DEVA
Liceul Tehnologic ,,Grigore Moisil” Deva, propune următoarele activități în cadrul Săptămânii Europene a Meseriilor:
9 noiembrie 2020- activitatea ”Meserii de succes-meserii Europene”-prezentare film din activitățile Erasmus în care au fost implicați elevi de la învățământul profesional;
10 noiembrie 2020- activitatea ”Parteneri locali în context European”-interviu cu agenții economici la care se desfășoară stagiile de pregătire practică ;
11 noiembrie 2020 – activitatea ”Jurnal de bord între noi și Europa-interviu cu elevii de la învățământul profesional, participanți în proiecte de mobilitate;
12 noiembrie 2020- turul virtual al atelierelor școală, din cadrul Liceului Tehnologic ”Grigore Moisil” Deva –activități din trecut;
13.11.2020- diseminarea pe site-ul școlii (https://www.ltgmoisildeva.ro)al materialelor realizate.
Locația : Liceul Tehnologic ,,Grigore Moisil” Deva
Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a.


Sus
 Profil Trimite mesaj privat E-mail  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 23rd, 2020, 11:01 am 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 30th, 2006, 9:58 am
Mesaje: 1157
Localitate: Lupeni
Programul pentru "Săptămâna Europeană a Meseriilor", propus de Liceul Tehnologic Lupeni:

· 9 noiembrie 2020 – Postarea pe site-ul liceului a ofertei educaționale pentru anul școlar 2020-2021;
· 10 noiembrie 2020 – Postarea materialelor de promovare a învățământului profesional pe site-ul liceului;
· 11 noiembrie 2020 – Transmiterea către școlile gimnaziale din zona Valea Jiului a ofertei de școlarizare și a materialelor de promovare pentru anul școlar 2020-2021;
· 12 noiembrie 2020 - Vizitarea virtuală a laboratoarelor și atelierelor de instruire practică din cadrul Liceului Tehnologic Lupeni.

Parteneri: SC Diacom Prestcom S.R.L. Lupeni, S.C. Comexim R S.R.L. Lupeni, S.C. Lascăr Auto Motors S.R.L., SC TRW Automotive Safety Systems S.R.L., Adarco Invest S.R.L.

Beneficiari direcți: elevii claselor a VIII-a

_________________
Liceul Tehnologic Lupeni


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
 Titlul mesajului: Re: SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A MESERIILOR _NOIEMBRIE 2020
MesajScris: Octobrie 25th, 2020, 5:54 pm 
Neconectati
Membru
Avatar utilizator

Inscris: Octobrie 28th, 2006, 2:31 pm
Mesaje: 1584
Activități propuse a se desfășura în ”Săptămâna Europeană a Meseriilor” la Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva:
9 noiembrie – prezentarea principalelor calificări profesionale pentru învățământ profesional/dual și liceal tehnologic
10 noiembrie – prezentarea principalilor parteneri ai școlii pentru învățământul profesional/dual și liceal tehnologic
11 noiembrie - tur virtual al liceului, laboratoarelor și atelierelor școlii;
12 noiembrie – postarea materialelor de promovare a învățământului profesional/dual și tehnic;
13 noiembrie – transmiterea materialelor de promovare către școlile generale din județ și a exemplului de bună practică pe pagina: https://ec.europa.eu/social/vocational- ... ivities_en


Sus
 Profil Trimite mesaj privat  
 
Afisati mesajele precedente incepand cu:  Sortate dupa  
Deschide un nou topic Raspunde acestui mesaj  [ 15 mesaje ] 

UTC + 1 ora [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori pe aceasta sectiune: Nu sunt utilizatori inregistrati si 72 vizitatori


Nu poti crea un noi topice in acest forum
Nu poti raspunde topicelor de pe aceast forum
Nu poti modifica mesajele tale din acest forum
Nu poti sterge mesajele tale din acest forum
Nu poti aduce atasamente pe acest forum

Cauta dupa:
Sari la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Varianta in limba romana © 2007 roadiro Grup