Proba obligatorie a profilului - Bac. sesiunea aug-sept 2020

Moderatori: SZASZ-BARRA ZSOFIA, Cristina Bauman, Adriana Almasan, Maria Stefanie

Cristina Bauman
Membru
Mesaje: 911
Membru din: Ianuarie 22, 2008, 11:07 am
Contact:

Proba obligatorie a profilului - Bac. sesiunea aug-sept 2020

Mesaj de Cristina Bauman »

25.08.2020

Comunicat de presă

Informare privind desfășurarea probei obligatorii a profilului din cadrul examenului de bacalaureat (sesiunea august - septembrie 2020)


Astăzi, 25 august, s-a desfășurat proba obligatorie a profilului din cadrul examenului național de bacalaureat - proba E.c), sesiunea august - septembrie 2020. Au participat 492 de candidați din totalul celor 635 de candidați înscriși. 143 de candidați nu s-au prezentat.
Nu s-au înregistrat cazuri în care temperatura să depășească valoarea maximă de 37.3̊ C. A fost eliminat pentru fraudă sau tentativă de fraudă un singur candidat.
Subiectele și baremele de corectare pentru această probă au fost publicate la ora 15:00, pe site-ul subiecte.edu.ro, de către Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație.
Proba la alegere a profilului și specializării - E.d) - va avea loc miercuri, 26 august, în timp ce proba scrisă la Limba și literatura maternă - proba E.b) - este programată joi, 27 august.
Echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale se vor derula în zilele de 28 și 31 august, respectiv 1 septembrie. În acest sens, comisiile de bacalaureat din unitățile de învățământ liceal vor calcula mediile candidaților și vor asigura echivalarea/recunoașterea nivelurilor de competență la probele de profil din cadrul examenului național de bacalaureat (2020), potrivit metodologiei specifice.
Afișarea primelor rezultate înregistrate la probele scrise va avea loc în data de 2 septembrie (până la ora 12:00) și va fi urmată de etapa depunerii contestațiilor, în aceeași zi, în intervalul orar 14:00 - 20:00.
La fel ca în prima sesiune, rezultatele elevilor vor fi publicate prin anonimizarea numelui și a prenumelui, în conformitate cu prevederile specifice în vigoare (Regulamentul general privind protecția datelor - RGPD).
Contestațiile pot fi depuse atât în format fizic, cât și electronic. În acest caz, candidații completează, semnează și depun/transmit electronic inclusiv o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere. Pentru candidații minori, declarația-tip este semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.
Rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor (3-4 septembrie), vor fi comunicate sâmbătă, 5 septembrie.

Biroul de presă al ISJ Hunedoara
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate generale”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori