Exemple de bune practici

Moderator: Mathe Imola

Agnes Vlaic
Membru
Mesaje: 218
Membru din: Iunie 10, 2008, 8:37 am
Contact:

Exemple de bune practici

Mesaj de Agnes Vlaic »

Către toate unitățile școlare cu predare/cu secții de predare în limbile minorităților
În atenția doamnelor/domnilor directori și a responsabililor de activități extrașcolare și extracurriculare

Stimați colegi,

Vă invit ca pe acest topic să împărtășiți exemplele de bune practici, postând ca răspuns la acest mesaj scurte descrieri ale activităților, afișe, fotografii sugestive, parteneriate și alte materiale care să ofere imagini despre modul în care școala promovează valorile culturale ale minorităților și facilitează schimbul intercultural.
Topicul va fi deschis pe parcursul întregului an școlar.


Cu respect,

Vlaic Ágnes
inspector pentru minorități
Avatar utilizator
itey_kal
Membru
Mesaje: 1175
Membru din: Octombrie 28, 2006, 2:42 pm
Contact:

Re: Exemple de bune practici

Mesaj de itey_kal »

La Sovata au fost decernate premiile Apáczai, Mákvirág, Kós Károly și Bolyai Farkas. Toate cele patru premii au fost înființate de Uniunea Cadrelor Didactice Maghiare din România. Premiul Apáczai este acordat profesorilor care se remarcă prin excelență în cercetarea științifică. Premiul Mákvirág este acordat celui mai performant elev de liceu din cadrul învățământului în limba maternă maghiară din fiecare județ. Premiul Kós Károly este acordat elevilor de liceu care excelează în competițiile în limba maternă, în timp ce Premiul Bolyai Farkas este acordat celor care excelează la matematică.
Gradul onorific Apáczai a fost câștigat de o profesoară învățământ primar de la Liceul Teoretic „Téglás Gábor” Deva, cu blogul său.
Câștigătorii premiului Mákvirág din județul Hunedoara sunt patru elevi ai Liceului Teoretic „Téglás Gábor” Deva.
Ultima oară modificat Decembrie 7, 2022, 11:01 am de către itey_kal, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
itey_kal
Membru
Mesaje: 1175
Membru din: Octombrie 28, 2006, 2:42 pm
Contact:

Re: Exemple de bune practici

Mesaj de itey_kal »

În zilele de 12 și 13 noiembrie la Sfântu Gheorghe a avut loc finala națională a Concursului Național de Cântece de Baladă, Balade și Povești Kriza János Kriza (Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny).
Județul nostru a fost reprezentat de trei elevi ai Liceului Teoretic „Téglás Gábor” Deva.
Toți trei au avut o prestație bună, iar un elev a câștigat premiul special al ziarului Háromszék.
Felicitări copiilor și profesorilor lor.
Avatar utilizator
itey_kal
Membru
Mesaje: 1175
Membru din: Octombrie 28, 2006, 2:42 pm
Contact:

Re: Exemple de bune practici

Mesaj de itey_kal »

Sâmbătă, 10 decembrie 2022, la Liceul Teoretic ”Téglas Gábor” Deva a avut loc cea de-a XVIII-a ediție a Concursului de Recitare de Poezii Religioase Cronița de Advent. În acest an au participat 90 de elevi și în jur de 30 de cadre didactice din patru județe: Arad, Alba, Cluj și Sibiu, și din trei localități din județul Hunedoara: Hunedoara, Petroșani și Orăștie.
Tema centrală a din acest an a fost ieslea. Ieslea noastră, pregătită pentru nașterea Mântuitorului, s-a umplut cu multe comori: bucuria cooperării și a spiritului de echipă trăită pe parcursul organizării, bucuria de a ne întâlni, recunoștința față de cei care ne-au sprijinit material și moral.
Mulțumim pentru acest eveniment deosebit!
Avatar utilizator
itey_kal
Membru
Mesaje: 1175
Membru din: Octombrie 28, 2006, 2:42 pm
Contact:

Re: Exemple de bune practici

Mesaj de itey_kal »

În data de 10 decembrie 2022 a avut loc Festivitatea de premiere "Îngerii Digitali" şi Conferinţa regională cu titlul " Starea de bine şi echilibrul digital al cadrelor didactice" organizat în parteneriat de către Casa Corpului Didactic "Apáczai Csere János" Harghita şi Spektrum Educational Center /Centrul Educaţional Spektrum din Miercurea Ciuc.
Ceremonia de închidere a conferinței a constat din înmânarea premiilor "Îngerul Digital". Pentru acest premiu, profesorii și-au putut nominaliza colegii care i-au ajutat cel mai mult în învățarea instrumentelor și metodelor digitale, în tranziția la predarea digitală, în timpul și după perioada de predare online. Au fost înregistrate 49 de nominalizări pentru acest premiu din întreaga țară, de la Dorolț până la Lueta, și de la Diosig până la Subcetate.
Printre laureații premiului "Îngerul Digital", se numără și colega noastră de la Liceul Teoretic "Téglás Gábor" Deva, premiată pentru activitatea remarcabilă, creativă și de susținere în cadrul comunității profesionale mai largi.
Avatar utilizator
itey_kal
Membru
Mesaje: 1175
Membru din: Octombrie 28, 2006, 2:42 pm
Contact:

Re: Exemple de bune practici

Mesaj de itey_kal »

Pe 22 ianuarie se sărbătorește "Ziua Culturii Maghiare", eveniment ce ne îndeamnă la o călătorie în timp, în anul 1823, când apare manuscrisul poeziei „Himnusz”, a lui Kölcsey Ferenc, ce va urma să devină Imnul național al maghiarilor. Acest eveniment a fost marcat și la Liceul Teoretic Téglás Gábor, unde elevii au organizat un bufet cultural, dar în loc de bucate delicioase au răsfățat publicul cu elemente de cultură maghiară din Bazinul Carpatic.
Clasa a II-a a prezentat desenele animate maghiare preferate și pe creatorii lor, pe un poster realizat de ei.
Clasa a V-a a introdus publicul în lumea culturii secuiești din Bucovina, au expus obiecte vechi, au cântat cântece populare, au prezentat dansuri și doritorii chiar au putut participa la un dans.
Inventatorii maghiari au fost prezentați de elevii clasei a VI-a A, cei curioși au avut ocazia să guste din faimosul ardei, care a stat la baza descoperirii vitaminei C, au încercat cuburile Rubik, au aflat istoria pixului și aspectele maghiare ale chibritului și ale elicopterului.
Clasa a VI-a B a a condus publicul în lumea cântecelor populare, unde vizitatorii au putut să cânte împreună cu ei cântece populare bine cunoscute și să învețe despre tainele tradițiilor populare.
Clasa a VII-a A a prezentat câteva din valorile maghiare cunoscute pe plan internațional, cu un accent deosebit pe kürtős kalács și pe rasele de câini maghiari.
În clasa a X-a de la MI-TUR, vizitatorii au avut parte de o surpriză: au făcut cunoștință cu cultura și costumele populare ale diferitelor regiuni, și au ascultat poezii scrise de Petőfi Sándor și soția sa Szendrey Júlia.
În clasa a IX-a de la MI-TT a fost amenajat un colț despre marele poet Petőfi Sándor.
Mulțumim tuturor claselor care au investit timp și energie pentru a se pregăti, profesorilor care i-au sprijinit.
Fişiere ataşate
49.jpg
(209.16 KiB) Descărcat de 47 ori
28.jpg
(352.69 KiB) Descărcat de 45 ori
21.jpg
(133.95 KiB) Descărcat de 55 ori
Scrie răspuns

Înapoi la “Minoritati nationale”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 110 vizitatori